Czy zdarzyło Ci się odczuwać bardzo silne emocje, napięcie w ciele, wspominając trudne dla Ciebie chwile? Czy czując konkretny zapach, słysząc konkretną piosenkę, przenosiłeś się myślami do przykrej sytuacji z przeszłości? A może czułeś jakby Twoje wspomnienie działo się ponownie tu i teraz, ożywało? To zjawisko w psychologii nazywane jest flashbackami (z ang. wspomnienie) – jest to odtwarzanie przeszłych wydarzeń w pamięci w odpowiedzi na pojawiające się bodźce lub przejawiające się w koszmarach sennych. Jeśli zmagasz się z negatywnymi skutkami traumy, pamiętaj, że terapia pomoże załagodzić objawy ale też wyleczyć zaburzenie.
Flashbacki są również jednym z objawów PTSD (zespół stresu pourazowego). Jest to zaburzenie psychiczne powstałe na skutek wydarzenia traumatycznego, przez które doświadczyliśmy poczucia zagrożenia własnego życia lub naszych bliskich. Innymi z objawów PTSD jest między innymi niemożność całkowitego odtworzenia sytuacji traumatycznej czy unikanie sytuacji/miejsc, które mogą być skojarzone z takim wydarzeniem. Pamiętaj, że taką diagnozę stawia wykwalifikowana do tego osoba- psychiatra lub psycholog kliniczny.
Według międzynarodowych wytycznych NICE (National Instutite for Health and Care Excellence), najbardziej skutecznym sposobem pomocy dla osób z objawami PTSD lub dla osób z doświadczeniem traumy jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). W terapii tej stosuje się techniki poznawcze, które opierają się na zmianie myślenia na bardziej korzystny oraz techniki behawioralne, które są pomocne w radzeniu sobie z emocjami i wprowadzeniu zachowań poprawiających nastrój.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiła się jednak kolejna metoda, która według najnowszych badań może przynosić nawet szybsze i trwalsze efekty od wcześniej znanych terapii. Jest to terapia ruchem gałek ocznych (EMDR – ang. Eyes Movement Desensitization and Reprocesing). To co wyróżnia ten rodzaj pracy, to uwzględnienie aspektu neurofizjologicznego w procesie leczenia. Dzięki bilateralnej stymulacji w mózgu pacjenta uaktywniają się obszary odpowiedzialne za odczuwanie emocji, interpretacje wydarzeń i pamięć, tworząc nowe połączenia mózgowe. W efekcie wspomnienia mające wcześniej charakter traumatyczny przestają wzbudzać tak silne emocje oraz zostają zintegrowane z innymi wydarzeniami w naszej pamięci.
Jeżeli czytając ten artykuł, poczułeś, że poruszane trudności dotyczą też Ciebie oraz chciałbyś poprawić swoją jakość życia i uwolnić się od trudnych doświadczeń – w Centrum Terapii Horyzont są doświadczeni specjaliści którzy od wielu lat pomagają pacjentom przejść przez proces leczenia traumy oraz innych zaburzeń.