Jestem psychoterapeutą oraz psychologiem, ukończyłam Studium Psychoterapii Analitycznej przy Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej w Warszawie.
Mam za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte zarówno w państwowych placówkach oraz prywatnym gabinecie.
Wspólnym mianownikiem wszystkich terapii jest pomaganie ludziom. Psychoanalityczna wrażliwość uznaje, że uczciwość co do własnych motywów nie przychodzi nam łatwo. Dlatego celem podejścia psychoanalitycznego jest rozwijanie umiejętności przyznawania się do tego co nieświadome, co tego co z bólem i trudem dostrzegamy w sobie (m.in. poczucie fragmentacji, słabości, perfekcjonizm, wszechwładzę, wyjątkowość, konflikty między pragnieniami a zakazami, ambiwalencję, oszukiwanie siebie, niezauważanie konsekwencji swoich działań, pożądliwość, chciwość, rywalizację, agresję). Uświadomienie sobie zaprzeczonych aspektów psychiki może uwolnić nas od potrzeby i poświęcania czasu na przechowywanie ich w nieświadomości. W ten sposób większość naszej energii, uwagi i czasu może być poświęcona na realne cele i szczęśliwsze życie.
W swojej pracy koncentruję się na uczuciach i ich wyrażaniu, identyfikacją wzorców w działaniach pacjenta, jego relacjach, z innymi i samym sobą, myślach, uczuciach i doświadczeniach. Eksploruję wysiłki pacjenta , które mają na celu unikanie pewnych tematów lub działania, które mogą zahamować postęp w terapii. Kładę nacisk na minione doświadczenia i na relację terapeutyczną. Badam pragnienia, marzenia i fantazje. Głębokie poznanie siebie prowadzi do złożonych, pozytywnych efektów a uczciwość (rezygnacja z fałszywego Ja na rzecz Ja autentycznego czyli odrzucenie postawy obronnej) jest istotna dla zdrowia psychicznego.
Zatem kluczowym wymiarem procesu psychoanalizy jako procesu terapeutycznego jest swobodne myślenie o rzeczywistości przeżyć. Będąc w roli terapeuty pomagam pacjentom dojrzewać w sposób, który umożliwi im lepsze radzenie sobie z prawdą o ich życiu emocjonalnym. Aby to ułatwić ważne są obok swobodnego myślenia, marzenia senne i ich analiza. Korzystam z kozetki, ponieważ zapewnia obu stronom poczucie pewnego rodzaju intymności myślenia (zamyślenia). Sprzyja snuciu marzeń na jawie, myśleniu przekształcającemu.
Pracuję z osobami, które:
- mają zaburzenia nastroju, depresje; nie mogą poradzić sobie z utratą, żalem.
- lęki (napadowe, fobie, nerwice natręctw {obsesje(myśli), kompulsje(czynności)}, Zespół Stresu Pourazowego PTSD (może to być uraz po wypadku, wojnie, byciu ofiarą przemocy lub świadkiem etc.), ostre reakcje na stres i zespół lęku uogólnionego (ciągłe podenerwowanie, niepokój).
- problemy seksualne.
- zaburzenia odżywiania (anoreksja i bulimia).
- uzależnienia, zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
- zaburzenia osobowości (charakteru).
- psychozy.